Робота з батьками

Збірник на тему:Все про плавання. Цікаві намистинки для кожної дитинки"Як навчити дитину плавати 

Діти здебільшого полюбляють плескатися у воді. Тому за нагоди слід, пропо­нувати їм потренуватися плавати. Зацікавте дитину, розкажіть, як добре вміти плавати, позитивно налаштуйте її. Поясніть, що в неї може не одразу вийти, але ви неодмінно їй допоможете.

Обирайте безпечну глибину. Найліпше навчати дитину плавати недалеко від бе­рега водойми чи стінки басейну — на глибині по пояс. Це дає змогу забезпечити максимальний тиск води, тому дитині буде легше триматися на воді. Така глибина не лякає, оскільки за потреби можна стати ногами на дно.

Покажіть дитині, як правильно дихати. Через страх потонути дитина, робля­чи спроби пливти, може дихати швидко й поверхнево. У такому разі в легені над­ходить мало кисню, тож утриматися на воді складніше. Покажіть дитині, як пра­вильно дихати, — глибоко вдихайте й видихайте разом із нею.

Підтримуйте дитину руками. Покладіть дитину собі на руки, перевернувши її на живіт. Тримайте руки на поверхні води. Відтак злегка занурюйте й піднімайте їх. Це допоможе дитині заспокоїтися й налаштуватися. Потім поступово опускайте руки.

Відпускайте дитину повільно. Адже в іншому випадку це налякає її, і вона опус­катиметься на дно.

Не вчіть дитину затискати ніздрі пальцями. У ніс затече лише трохи води, дити­на одразу вчитиметься долати цей дискомфорт і «відфиркувати» воду, виринаючи. 

Проводьте заняття лише в хорошому настрої. Пам’ятайте, що головне, аби ди­тина комфортно почувалася у воді. Вона має полюбити заняття з плавання, раді­ти, насолоджуватися ними. Не варто займатися з негативними емоціями. Батьки мають зацікавити дитину, розсмішити, за потреби — заспокоїти. Якщо заняття проводити в ігровій формі, то вони увінчаються успіхом значно швидше.

 

Басейн - Комунальний заклад "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №  138 Харківської міської ради"ПОРАДИ І ВПРАВИ, ЯК ПРАВИЛЬНО НАВЧИТИ ДИТИНУ ПЛАВАТИ

Сімейний відпочинок на морі важко уявити без купань і спільних веселих ігор у воді. Але що робити, якщо дитина не вміє плавати і панічно боїться пірнати? Правильна відповідь тільки одна: швидше навчити малюка триматися на воді.
Як навчити дитину плавати без тренера?

Батьки можуть самостійно навчити дитину плавати. Важливо тільки знати особливості осягнення цієї «науки» і суворо дотримуватися певних правил.
Правильне навчання плаванню складається з трьох основних етапів:
• Подолання страху води.
• Розвиток умінь триматися на воді і правильно дихати.
• Навчання основним рухам.

Почнемо з першого і найголовнішого пункту. Малюк боїться води: що робити? Як говорять учені, приблизно 80% дорослого населення земної кулі відчувають страх «великої» води. І це нормально. Вода в свідомості більшості людей є неконтрольованою стихією. Як у дорослих, так і у дітей при потраплянні в воду спрацьовує інстинкт самозбереження. Також аквафобія розвивається в результаті негативного досвіду спілкування з водою. Найчастіше це пов’язано з дитячими роками, коли, наприклад, дитина захлиналася або тонула. Тому головна задача при навчанні дітей плаванню – виключити будь-який страх води.

У цьому допоможуть наступні правила:
• Ніколи не занурюйте дитину в воду раптово і не занурюйте з головою.
• Перші знайомства з водою слід починати в неглибоких ванночках або міні-басейнах.
• Дитину потрібно посадити в теплу воду і дати час освоїтися, звикнути до відчуття води. Допустимий рівень – не вище пояса.
• Перед першими уроками зацікавте малюка водною стихією. Це можуть бути мультики про підводний світ, цікаві фільми і передачі про водних мешканців. Перед походом в басейн можна запропонувати дитині пограти в морських звіряток, уявити себе дельфінчиком або маленьким тюленем.
• Ніколи нічого не робіть через плач і негативні емоції. Вода повинна бути справжнім святом для малюка. Якщо дитина боїться, не слід її тягти насильно. Використовуйте на заняттях іграшки. Це можуть бути м’ячі, непотопаючі надувні іграшки, лійки.
• Ніколи не нав’язуйте тренування, нехай дитина сама захоче зануритися у воду. Якщо дотримуватися послідовності і всіх правил, це бажання неодмінно виникне.
• Завжди хваліть дитину за успіхи і просто спроби плисти, будьте поруч і повторюйте разом з нею всі рухи.
• До чотирьох років не змушуйте дитину виконувати правильні рухи. Нехай освоюється в воді, бовтається, хлюпається в своє задоволення. Також не забороняйте плавати «по-собачому».
• Привчайте відразу опускати обличчя у воду і робити правильні видихи. Для розвитку першого досвіду допоможуть плавальні окуляри.

Розвиток умінь триматися на воді: основні вправи
Існує негласний закон: дитина буде плавати лише в тому випадку, якщо навчиться затримувати дихання у воді і опускати голову вниз. Цьому малюка потрібно навчити, і краще за все у вигляді гри. Нехай навчання плаванню стане веселою забавою.

Вправи для розвитку вміння лежати на воді і опускати обличчя у воду:
• «зірочка» – покладіть дитину на воду, злегка підтримуючи під груди, попросіть витягнути ноги і руки в різні боки. На наступних уроках навчіть майбутнього плавця затримувати дихання і опускати голову вниз в позиції «зірочка» без додаткової допомоги;
• «поплавок» – попросіть дитину в воді обхопити коліна руками і «зависнути» на кілька секунд, затримавши дихання;
• «стрілка» – попросіть дитину лягти на воду, витягнувши руки і ноги. Побуксуйте її в такому положенні по поверхні води. На наступних уроках запропонуйте самостійно відштовхуватися від бортика, практикуючи ковзання.

Вправи для розвитку правильного дихання:
Дуже важливо навчити дитину правильно дихати у воді. «Плавальне дихання» передбачає швидкий вдих через рот і довгий видих через ніс. На перших порах не виключено, що малюк може набрати води в ніс, що спричинить неприємні відчуття. Завдання батьків – не панікувати і не нагнітати переляк. Потрібно спокійно пояснити, що подібне може бути, і нічого страшного в цій ситуації немає. Також важливо розуміти, що тільки через свій досвід дитина навчиться затримувати дихання під водою. Допоможуть в цьому наступні вправи:
• «кішечка вмивається» – попросіть дитину рясно зачерпнути води в долоні і бризнути собі в обличчя. У момент, коли вода потрапить на обличчя, дитина повинна вимовляти на видиху якийсь звук, наприклад, «бу». Багато рефлекторно затримують дихання. Ця вправа навчить дитину видихати в потрібний момент;
• «гарячий чай» – згадайте, що потрібно робити, коли чай дуже гарячий. Наберіть разом з дитиною якомога більше повітря і разом сильно подмімо в воду;
• «дощ» – поставте дитину під душ і направте розпилювач так, щоб струмені потрапляли на голову і стікали вниз по обличчю. В цей час попросіть малюка глибоко дихати ротом, наче ніс закладений. Малюкам буде легше, якщо ніс закрити пальцями.

Вправи для розвитку рухливості у воді:
• «двигун» – посадіть дитину на бортик басейну і попросіть активно бовтатися ногами в воді, зображуючи роботу двигуна;
• «годинничок» – занурте дитину в воду до пояса або по плечі, притримуючи під руки, почніть акуратно розгойдувати її по колу або у вигляді маятника.

Основні помилки при навчанні дітей плаванню:
• Використання надувних кіл і жилетів. Ці «помічники» швидше шкодять, ніж допомагають, закріплюючи шкідливі навички. Надувне коло формує неправильне положення тіла. В ньому дитина висить вертикально, а положення у воді повинно бути горизонтальним. Тому на початковому етапі краще плавати в нарукавниках.
• Навчання диханню носом. Багато батьків вчать дітей у воді закривати рот, щоб не наковтатися води, і дихати носом. Це абсолютно неправильно, тому що повітря потрібно видихати носом, а вдихати – ротом.
• Слова «Не бійся», «Не страшно». Як кажуть психологи, ці слова автоматично породжують страх води. Їх потрібно замінити на «весело», «цікаво», «гра».
• І ще одне важливе правило – не намагайтеся пояснити техніку плавання на словах. Кращий урок – це власний приклад. Повторюйте з дитиною всі вправи і не забувайте про ігри.